Rund skiva fanerad med rot. Tredelad pelarfot av björk. Stämplat "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: No. 564". Diameter 82 cm, höjd 74 cm.
Smärre fanérskador sprickor. Kompletterad. Ett ben lagat.