FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).

Rund skiva fanerad med rot. Tredelad pelarfot av björk. Stämplat "JAC: SIÖLIN KÖPING OCH KONGSÖR: No. 564". Diameter 82 cm, höjd 74 cm.

Smärre fanérskador sprickor. Kompletterad. Ett ben lagat.

Utropspris
5 000 SEK