STOLAR, ett par, gustavianska, Stockholms Hallstämpel, sent 1700-tal.

Svartmålade stommar med bronserade detaljer. Dekor av fjällskärningar och kannelerade ben. Fast stoppade sitsar, klädda med plysch. Märkta med etiketter, oidentifierad mästare.

Slitage. Skador, sprickor och visst färgbortfall. Lagningar. Renoverade och kompletterade. Torkad stoppning.

Utropspris
10 000 SEK