Två med cinnoberlack, skuren dekor av figur i palatsscen samt blommor och fåglar. Höjd 6/6,5 cm.
En i mässing, dekor av drakar, höjd ca 8 cm.
En med dekor av fiskar, höjd 5,5 cm.
En i glas, målat på insidan med figurer, höjd ca 5,5.
En i stenmassa med underfång, höjd 7 cm.
Två i sten, höjd 5 cm. Längd på den andra 5 cm.
En i pekingglas, med överfång, höjd 7 cm.
En i glas, med underfång, höjd 7 cm.
Bruksslitage. Snusflaskan i glas med kantnagg.