TOILETTEBORD MED SPEGEL

Mahogny, empire, 1800-talets första hälft.

Mahogny. Rak form med lådor, underrede med dekor av kolonner. Skivan med genombruten sarg, ovanpåliggande lådor. Lös ställbar spegel. Bredd 118, djup 58, höjd 92 cm excl spegel. Spegelns höjd 81 cm. Nyckel finns.

Konditionsrapport

Spegeln ej urspringligen ihophörande. Slitage. Torrsprickor. Knopp till en låda saknas. Blekt.

Proveniens
Säbylund, Närke.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Chef hemvärderingen, specialist möbler och konsthantverk

+46 8-614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss