Diverse Övrigt
912387
SMÖRASK, porfyr, tidigt 1800-tal.
SmÖrask, porfyr, tidigt 1800-tal.

Rund, fasetterad form med lockknopp i form av kotte i förgylld brons. Diameter 12,5 cm, höjd 11 cm.

Sedvanligt ytslitage. Flertalet kantnagg samt några flisor.

Utropspris
8 000 SEK