DOSA, fajans, Veuve Perrin, Frankrike, 1700-tal.

Konturerad form. Dekor av blommor samt kärlekspar på lock. Märkt "VP". Längd 10 cm, bredd 9 cm, höjd ca 4 cm.

Bruksskick. Hårsprickor. Fläckar/missfärgningar invändigt.

Utropspris
1 500 SEK