Dekor i underglasyrblått. Sopptallrik med dekor av figurscen, tre skålfat med blomsterdekor, dosa med dekor av figurscen. Diameter 7- 21 cm.
Bruksskick. Spricka på sopptallriken samt glasyrsprickor i asken. Nagg.