SOCKERSKÅL samt FAT, silver, Sverige, 1900-talets första hälft.

Sockerskål i gustaviansk stil med förgylld skål, genombruten fotplatta med kulfötter, och uppsvängda hänklar av K Andersson, Stockholm, 1937. Fat av K G Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1923. Skålens höjd ca 17 cm, fatets diameter 23 cm. Vikt 578 g.

Bruksskick.

Utropspris
2 000 SEK