SABEL, för officer, m / 1875

SABEL, för officer, m / 1875

Fäste av förgylld mässing. Genombruten parerplåt med kung Oscar II namnskiffer omgärdat av akantusblad, lejon och fanor. Metallindad kavel med lejonkappa. Rak tveeggad klinga med blodränna. Klingan rikt graverad med bland annat texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Ett skinnfodral medföljer. Längd ca 97, varav klingan ca 83 cm.

Märken. Repor. Slitage. Parerplåten skadad med buckla och bristningar. Skinnfodral med skador.

Utropspris
3 000 SEK