MARGIT KOVACS, figurin, keramik, signerad och daterad 1956.
Kvinna som flätar sitt hår. Stämpelmärkt Made in Hungary. Höjd 34 cm.
Smärre slitage, smärre fläckar. Obetydliga glasyrmistor.