BORDSLAMPA, stengods, Kent Ericsson, Designhuset, 1970/80-tal.

Närmast sfärisk form. Glaserad. Märkt. Höjd exkl. lampsockel ca 32 cm.

Krackelyr. Lampsockel och sladd med gulnad samt slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK