Motiv av blommor. Diameter på kopp och fat 5,5 cm/ ca 10,5 cm.
Bruksslitage. Kantnaggar. En kopp med emaljeringskada på insidan. En kopp med emaljeringsskada på utsidan. Fat med kantnaggar. En kopp med spricka.