SERVISDELAR, porslin, 50 delar, "Musselmalet", Bing & Grøndahl.
12 st mattallrikar, diameter 24,5 cm.
12 st förrättstallrikar, diameter 21,5 cm.
12 st djupa tallrikar, diameter 21 cm.
12 st assietter, diameter 17,5 cm.
2 st skålfat på fot, diameter ca 18 cm.
Bruksslitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer