Harald Sallberg

(Sverige, 1895-1963)
Harald Sallberg
(Sverige, 1895-1963)

HARALD SALLBERG, 4 st etsningar, signerade

Porträtt.
Prins Eugen, provtryck daterat 42. Ca 25x16,5 cm.
"Sjuksystern", daterad 1934. 17x13 cm.
Mr Loo, provtryck, daterad 31. Ca 25x17,5 cm.
Ung dam, daterad 1930. 25x16 cm.

Oramade. Fläckar. Missfärgad efter passepartout. Gulnad.

Konstnär

Harald Sallberg föddes i Stockholm. Han visade tidigt intresse för teckning men då han kom från en enkel bakgrund fick han efter avslutad folkskola ta arbete på kontor. Han gick snart vidare till en anställning som sättare vid ett tryckeri och det gav honom möjlighet att studera vid Tekniska skolans kvällskurser. Han kom att bli koppartryckarlärling vid Konsthögsskolans etsarskola och på det visade fick han möjlighet att även fördjupa sig i konstnärliga studier. Det var emellertid grafiken som blev Harald Sallbergs signum. Han var med och bildade "Etsarförbundet" 1928 och blev 1954 huvudlärare i grafisk konst på Konstakademien. Harald Sallbergs motivkrets är varierande men bland de mer bekanta är de serier av stadsbilder och stadsutsikter som han utför under åren 1920-40. Han experimenterade gärna med formspråket och influerades av bl James Whistler. Harald Sallberg behärskade så gott som alla grafiska tekniker och är en av Sveriges mer framträdande grafiker under 1900-talets första hälft och han finns representerad vid flera stora museer såväl i Sverige som utomlands.

Utropspris
1 500 SEK