Förgylld brons på marmorsockel, urtavlan med romerska siffror. Bredd 31,5, djup 14, höjd 34,5 cm. Nyckel finns.
Slitage. Restaurerad/kompletterad, möjligen senare marmorsockel. Ej funktionstestad. Nyckel och pendel medföljer.