FLINTLÅSGEVÄR, signerat Dalstet, Örebro, 1700-talets andra hälft.
Björkstock med kolvlåda och skuren dekor. Beslag i stål med dekor av bl a rocailler. Avslutande del i horn vid pipan. Troligen Gabriel Dahlstedt, 1721-93. Längd 131 cm.
Slitage. Torrsprickor. Hål. Lagningar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.