FLINTLÅSGEVÄR, signerat Dalstet, Örebro, 1700-talets andra hälft.

Björkstock med kolvlåda och skuren dekor. Beslag i stål med dekor av bl a rocailler. Avslutande del i horn vid pipan. Troligen Gabriel Dahlstedt, 1721-93. Längd 131 cm.

Slitage. Torrsprickor. Hål. Lagningar.

Utropspris
6 000 SEK