Design
920430

Elis Bergh

(Sverige, 1881-1954)
Elis Bergh
(Sverige, 1881-1954)

ELIS BERGH, vas, glas, Kosta, signerad. 1930/40-tal.

Hexagonal kristallvas med etsad dekor av Merkurius. Signerad Kosta KK 526. Höjd 20,5 cm.

Slitage. Tillverkningsdefekt vid mynning.

Utropspris
1 500 SEK