Stomme av gjutjärn, Skiva av marmor. Genombruten dekor av örnar. Längd 100, bredd 59, höjd 84 cm.
Omarbetad. Ursprungligen ej tillhörande delar. Slitage. Färgbortfall. Rostangrepp. Nagg.