BORDSPENDYL, urverk av Japy Frères, urtavla märkt "Breton a Paris", sent 1800-tal.

Delvis förgyllt urhus med dekor av akantus, blomstergirlang och mussla. Krönt av sittande man. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd 43 cm. Nyckel finns.

Ytlitage. Något anlupen. Möjlig bristningar i metall. Urtavla med sprickor. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK