Stomme av mässingsfärgad metall med genombruten dekor, behängd med olikslipade prismor, delvis glasad mittstam. Sex svängda ljusarmar. Diameter ca 56, höjd 86 cm.
Slitage. Ej funktionstestad. Senare elektrifierad. Flertalet smärre nagg. Mindre sprickor. Lagningar.