Skrivytan med beige klädsel. I sargen tre draglådor. Nedåt avsmalnande ben med fotavslut i trä sk spadfötter. Längd 168 cm, djup 98 cm, höjd 77 cm.
Slitage och ytskador. Senare monterade skenor under bordsytan.