Bronserade. Spegel med genombrutet krön med rocaille och fasetterat glas. Konsolbord med marmorskiva. Antikiserande dekor. Spegelns mått: 167 x 63 cm. Konsolbordets mått: bredd 63, djup 27, höjd 59 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Marmorskiva med omfattande sprickor och skador. Förstärkningar. Lagningar. Dekorbortfall. Fläckar. Förgyllningsbortfall.