Ring med grön turmalin, ca 5,11 ct. 14K guld, ej stämplad. Storlek 18/56. Örhängen, ett par med gröna turmaliner, totalt ca 7,52 ct, 18K guld. Krok. Höjd ca 2,8 cm. Totalvikt ca 10,1 g.
Gröna turmalinen i ringen med inneslutningar som når ytan. Bruksslitage, mindre repor.