HERTHA BENGTSON, servis, 45 delar, "Blå Eld", Rörstrand, (i produktion 1951-1971).
4 djupa tallrikar, kaffekanna, vattenkanna, 2+ 1 uppläggningsfat, 2 mattallrikar, 9 förrättstallrikar, 6 koppar med fat, 3 äggkoppar, 2 cigarrfat, 15 assietter
Nagg. Slitage.