Bronserad och patinerad metall. Dekor av lutande musketör. Romerska siffror på vit emaljerad urtavla. Urverket Japy Frères. Höjd 39 cm. Medföljande glaskupa, höjd 46cm.
Slitage. Skador på urtavlan och stommen. Luckor till urtavla och urverk saknas. Naggad glaskupa. Pendel och nyckel saknas. Ej funktionstestad.