Vitmålat. Med ett fack och en låda i sarg. Stenskiva. Längd 35 cm, bredd 35 cm, höjd 75 cm.
Bruksskick och repor. Senare målning. Nagg på skivan. Spår av skadedjur. Ett avslag på lådans övre kant.