JOSEF EKBERG, skål samt fat, Gustavsberg flintgods 1930-tal
Grön fond med målad dekor i guld av bl.a. blommor, diameter 36 samt 20 cm.
Obetydligt ytslitage. Skål med invändigt slitage.