Mahognyfanerat. Utfällbar skiva och låda i sarg. Nedåt avsmalnade ben samt pärlstavsdekor. Längd 89 cm, bredd 43 (87) cm, höjd 78 cm.
Slitage och märken. Skador. Ställvis blekt. Sprickor. Kompletterad.