BOCKBORD, barock, daterat 1753
Bär datum 1753 samt initialer. Rektangulär skiva med undervarande utdragslåda. På korsade ben. Längd ca 112, bredd ca 75, höjd ca 70 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Skador med materialbortfall. Maskstungen. Förstärkningar och mindre kompletteringar.