CARL MAGNUS, olja signerad och a tergo daterad 1965
"Bacillskräck 1", a tergo signerad och daterad mars 1965 Rucil Malmaison, 67 x 80 cm.
Krackelyr. Färgbortfall.
Carl Magnus är en svensk skulptör, grafiker och bildkonstnär född i Getinge, Halmstad. Han var verksam som lärare i skulptur på Valands konsthögskola i Göteborg och professor i måleri på Konsthögskolan i Stockholm. Magnus målade under 1960-talet expressiva och kraftfulla målningar, senare övergick han till att skapa skulpturer och måleri uppbyggda av enkla geometriska och arkitektoniska former med symboler som obelisker, pyramider och trappor.