KISTA & VÄGGHYLLA, renässansstil, 1800-tal.

Mörkbetsad ek. Riklig skuren dekor. Kistans längd 94 cm. Bredd 58 cm. Höjd 52 cm. Hyllans längd 105 cm. Bredd 18 cm. Höjd 29 cm.

Slitage. Sprickor, mindre skador samt lagningar. Fläckar. Delvis senare beslagsdelar. Viss röklukt. Nyckel saknas.

Utropspris
1 500 SEK