MATSALSBORD, George III, England, sent 1700-tal.

Fanerad med mahogny. Rund skiva på nedåt avsmalnande ben. Detaljer av mässing. Diameter ca 109, höjd ca 74. ilägsskivornas bredd ca 60 respektive 61 cm.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Märken. Repor. Fanerskador. Kompletterad. Renoverad. Blekt. Fläckar.

Utropspris
20 000 SEK