Ljus urtavla med romerska siffror. Rik dekor av bland annat krönande blomsterarrangemang samt flankerande kolonner. Pendel finns. Höjd ca 65 cm.
Slitage, repor och märken. Renoverad och kompletterad, lagningar. Skador, ställvis omfattande på krönets dekor, avslag. Ej funktionstestad. Delar saknas. Dekorbortfall. Nyckel saknas.