CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors, 1900-talets andra hälft.
Stomme av mässing. Kupa av glas med reliefdekor. Sex ljuspunkter. Diameter ca 53, höjd 20 cm.
Slitage. Sprickor. En mutter saknas(går ej att skruva ihop)