BANKETTSOFFA, gustaviansk stil, sent 1800-tal.

Vitmålad med bronserad dekor, svängda gavlar samt lösa plymåer i rygg. Skuren dekor av fjällskärningar och humlekvist. Dekor av fleuroner samt överkragade och kannelerade ben. Stoppad och klädd med olivgrönt, mönstrat tyg. Längd 256 cm.

Bruksslitage, senare målning samt senare klädsel. Färgbortfall. Skador på tyg.

Utropspris
4 000 SEK