S.k "pie crust table". Konturerad skiva, fanerad med mahogny, tredelad centralfot med skuren och spiralvriden dekor. Diameter 71, höjd 72 cm.
Bruksslitage. Fanerskador. Renoverat och kompletterat. Lagningar. Sprickor.