Betsat lövträ med skuren dekor av rocailler och blommor. Soffa samt två fåtöljer med grön klädsel, soffans längd 120 cm, sitthöjd 36 cm. Bord med konturerad skiva och svängda ben, av något senare produktion än övriga gruppen, längd 94 cm, bredd 64 cm, höjd 56 cm.
Slitage. Senare klädsel. Sprickor och avslag. Lagningar. Krackelyrer. Fläckar. Ställvis löst kantband.