VINKANNA, tenn, 1700-/1800-tal.

Rund bukig form. Svängd hänkel. Lock med tumgrepp. Höjd 24 cm.

Bucklor. Ytskikt med slitage. Mynning med bristningar.

Utropspris
1 500 SEK