STOL, s.k "plugghäst", sent 1900-tal

Barrträ, betsad. Kopia efter Carl von Linnés "plugghäst" på Hammarby, Uppsala. Etikettmärkt: "AJA Handmade Uppsala, Sweden". Ställbar skrivskiva. Sitthöjd 48, längd ca 75, total höjd 100 cm ( med nedfälld skiva).

Smärre slitage.

Utropspris
3 000 SEK