BORDSPENDYL, Frankrike 1820-40-tal.

Förgylld brons. Försilvrad urtavla. Sittande kvinna utklädd till indian. Trädstam med papegoja. Längd 32, bredd 10, höjd 39 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Förgyllning med smärre slitage. Del av pil senare, pilbågen lös (fäste saknas). Urtavla oxiderad och med slitage. Ej funktionstestad.

Européernas fascination över främmande kontinenter tog sig olika uttryck i konsten och konsthantverket under 1700-och 1800-talen. Inom litteraturen med Jean-Jacques Rousseau i spetsen blommade exotismen och föreställningen om den "goda vilden". De civilisationströtta romantikerna drömde om det ursprungliga ideala naturtillståndet, som de trodde sig finna hos Afrikas och Amerikas ursprungsbefolkning. Under 1700- och 1800-talet tillverkades en rad olika bordspendyler på detta tema med figurer som ofta skildrades i olika arbetssituationer som förknippades med den världsomspännande handeln. Auktionens bordspendyl med en kvinnlig jägare ansluter sig även till en europeisk tradition i konsten att avbilda jaktgudinnan Diana, fast här, som indian i fjäderskrud.

Utropspris
6 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61