Urhus i metall. Fästa på en träplatta. Ljusa urtavlor. Total längd 55 cm, bredd 28 cm. Nyckel finns.
Bruksskick. Krackelyrer på träets lack. Ställvis anlöpningar och skav. Repor. Ej funktionstestade.