BAROMETER och SKEPPSKLOCKA, Schatz, Tyskland, 1900-talets slut.

Urhus i metall. Fästa på en träplatta. Ljusa urtavlor. Total längd 55 cm, bredd 28 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Krackelyrer på träets lack. Ställvis anlöpningar och skav. Repor. Ej funktionstestade.

Utropspris
1 500 SEK