Brunt präglat skinn. Axelväska med detaljer i gulmetall och invändig dragkedjeförsedd ficka. Filofax med pärmringar, fack och dragkedjeförsedd ficka. Väskans längd 42 cm, höjd ca 28 cm. Filofaxens längd 18 cm, bredd 14 cm.
Slitage, ställvis hårdare. Skador. Fläckar. Smärre hål i foder.