Bemålat trä med lock klätt med kanvas. Läderflätade rephandtag. Invändig läddika. Längd 92 cm, bredd 47 cm, höjd 42 cm.
Uppfransade kanvaskanter. Mindre skador. Färgbortfall. Slitage. Lukt av antikvax invändigt.