I underglasyrblått, med dekor av blombuketter. Två fat med dekor av trädgårdsmiljö av växtligheter samt vas med objekt, längd på fat 19 cm.
Bruksslitage. Skadade fat, med sprickor och naggar. Smörterrin med tillverkningsmistor och slitage. Fat ej original till terrinen.