Fanerad och massiv mahogny, svarvade ben med hjultrissor i mässing, 4 iläggsskivor och 2 lösa stödben, höjd 78, 158 x 155, total längd 371 cm
Renoverat, kompletterat, senare iläggsskivor och stödben, slitage, smärre skador