KARL-AXEL ADOLFSSON, soffbord "nr 2076", E. Tingströms Möbelfabrik, Valdemarsvik.

Skiva i teak. Svärtat underrede med mässingskodda fötter. Etikettmärkt. Längd ca 149, bredd ca 58, höjd ca 52 cm.
Modellen lanserad 1954. Detta exemplar tillverkat efter 1955.

Bruksslitage med repor och mindre stötmärken. Enstaka mindre fläckar.

Utropspris
2 500 SEK