Design
935596

FINN JUHL, stolar, 2 st, Bovirke, modell formgiven 1953.

Underreden i ek. Formpressade samt fanerade sitsar och ryggrickor. Sitsarnas undersidor i bok och översidor i teak. Omärkt. Sitthöjd 42 cm.

Slitage. Avnötta. Sprickor. Fläckar. Smärre skador. En förstärkt med skruvar.

Utropspris
8 000 SEK