PUKA, "Hawkes & Son Makers London", numrerad 22889, 1800-tal.

Koppar, mässing och smide. Diameter 65, höjd 68 cm.

Ställvis omfattande slitage, anlupen, bucklor, senare delar. Trummskinn saknas. Borrat hål.

Inköpt i London på 1970-talet.

Utropspris
1 500 SEK