Fanerad med mahogny. Dekor av intarsia. Kopplade ben. Löstagbar bricka av målad plåt. Längd 73, bredd 50, höjd 76 cm.
Slitage. Torrsprickor. Fanerskador. Något löst ben. Krackelyr. Smärre färgbortfall.