Fanerad med mahogny. Infälld skrivskiva av skinn. Dörr med bakomliggande förvaring samt sex lådor. Beslag av mässing. Längd 122, bredd 62, höjd 78 cm. Stol med fast stoppad rygg och sits. Klädsel av skinn. Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage. Repor. Några stötmärken.